Jak zajistit rovnováhu v práci a nevyhořet
V jakékoli práci můžete vyhořet, a to i přesto, že vás baví a jste v ní dobří. Co je syndrom vyhoření, jak mu předcházet a jaké jsou jeho příznaky? A pokud jste vyhořeli, jak se znovu nastartovat?
Předem bych chtěl říct, že nejsem lékař ani terapeut. Mám však osobní zkušenost s vyhořením. Trvalo mi 3 roky, než jsem se z něho vzpamatoval. O problematiku vyhoření jsem se začal zajímat, abych ho sám překonal. A věřím, že moje osobní zkušenost může pomoci i vám, abyste nevyhořeli. A pokud už vyhoříte, může vám pomoci překonat vyhoření to, co pomohlo mě.
Vyhoření byla velmi tvrdá a zároveň velmi cenná zkušenost, protože mi ukázala, co všechno jsem v životě dělat špatně a pomohla mi můj život změnit k lepšímu. S odstupem mnoha let jsem za tuto zkušenost rád. Tím ovšem nechci říct, že bych vám ji přál. Jsou lidé, kteří se z vyhoření již nevzpamatují.
Vyhořet můžete, i když si to nepřipouštíte
Každý může vyhořet. A to i přesto, že tomu nevěříte. Také jsem tomu nevěřil. Je jedno, jakou práci děláte. Moje práce mě bavila, byl jsem v ní úspěšný a dobře jsem vydělával. Podnikal jsem, takže jsem nad sebou ani neměl žádného psychopatického šéfa. Celý život jsem velkým optimistou, jsem mentálně stabilní. A i přesto všechno jsem vyhořel. Myslel jsem si, že vyhoření je něco, co mě nemůže potkat. Potkalo. A může to potkat i vás, pokud budete dlouhodobě ignorovat výstražné signály jako já.
Co je to syndrom vyhoření, jeho příznaky
Syndrom vyhoření je psychický a fyzický stav, který charakterizuje celková vyčerpanost organismu. Projevuje se zejména dlouhodobou únavou, ztrátou motivace a apatií. Může se projevit i také např. oslabenou imunitou a s ní spojenou vyšší nemocností či poklesem kognitivních schopností (např. horší paměť, myšlení, pozornost, porozumění).
Práce, která vás dříve bavila, vás najednou nebaví, špatně se soustředíte, jste podráždění, emočně rozhození, apatičtí, nemáte na nic chuť, jste nemocní více než obvykle. Pokud se v tom poznáváte a toto období trvá delší dobu, pak můžete zažívat syndrom vyhoření. Máte-li podezření na vyhoření, navštivte psychologa nebo psychiatra, který vám diagnózu pomůže určit a pomůže s léčbou. V Česku syndrom vyhoření potká přibližně 20 % lidí.
Příčiny vyhoření
Když dlouhodobě vydáváte více energie, než kolik ji přijímáte, dříve či později zákonitě dojde k vyčerpání organismu. Na vině je chronický stres a dlouhodobá, výrazná nerovnováha v životě.
Pokud si dlouhodobě nakládáte větší břemeno, než kolik jste schopni unést a pokud do toho nemáte rovnováhu mezi prací a osobním životem, musí se to zákonitě projevit na vašem zdraví. V takovém případě se soukolí vašeho organismu dříve či později zadře.
V mém případě jsem si zadělával na vyhoření 3 roky a další 3 roky jsem se z toho vzpamatovával. Mé vyhoření je vlastně ukázkovým příkladem. Koncem roku 2007 jsem převzal jednu firmu před krachem a tak jsem musel řídit dvě firmy, aniž bych na to byl mentálně zralý a do toho jsem studoval vysokou školu. Zanedbával jsem soukromý život a můj život se tak dostal do značné nerovnováhy. A když to trvalo 3 roky, byl jsem vyčerpaný. Práce, která mě uspokojovala, mě najednou začala ubíjet a k tomu jsem dostal zápal plic.
Jak nevyhořet nebo nastartovat po vyhoření
Následující kroky vám pomohou vyvarovat se vyhoření nebo znovu nastartovat, pokud jste vyhořeli.
Já jsem sice nikdy nevyhledal pomoc psychologa, ale doporučuji, abyste to udělali, pokud máte na vyhoření podezření.
Mě tenkrát vůbec nenapadlo hledat řešení u psychologa. V roce 2011 jsem se rozhodl udělat zásadní životní změnu. Řízení firmy jsem předal jednomu z mých kolegů. A můj jediný zájem byl opět získat energii a vzpamatovat se z vyhoření. Zaměřil jsem se na následující body. Pokud se ně zaměříte, neuděláte chybu a váš psycholog vám je určitě schválí také 🙂
Hledejte rovnováhu
Hledejte rovnováhu v trojúhelníků: Zdraví – pracovní život – soukromý život.
Pokud mezi těmito třemi prvky není dlouhodobá rovnováha, splňujete jednu z podmínek proto, abyste vyhořeli. Hledání rovnováhy je celoživotní činnost.
Zdraví
Eliminujte chronický stres
A zároveň se vystavujte krátkodobému stresu. Chronický stres je zabijákem. Krátkodobý stres váš organismus posiluje a zvyšuje adaptabilitu.
Chronický (dlouhodobý) stres může vytvářet např. dlouhodobé (tj. týdny či měsíce trvající) napětí, problémy v práci či ve vztahu.
Krátkodobý stres oproti tomu trvá chvíli. Po něm přichází zklidnění a vy se cítíte lépe. Krátkodobým stresem je třeba sauna, krátká studená sprcha, cvičení atd. Podívejme se např. na studenou sprchu. Pro organismus je studená voda šokem, ale pokud nemáte zdravotní problémy, je to zdraví prospěšný šok. Srdce se rozbuší, krev rozproudí, vaše tělo začne produkovat hormony. Po krátkodobém stresu přichází zklidnění a vy se cítíte lépe. Tato hormeze vede k posilování organismu, imunity a zvyšuje adaptabilitu. U dlouhodobého stresu zklidnění nepřichází, napětí přetrvává a to je pro zdraví nebezpečné.
Nechte váš život plynout. Nebojujte tam, kde nemá smysl bojovat.
Stravujte se zdravě
To, jak se stravujete, má na váš život obrovský dopad. Přejídání, nezdravá strava, nedostatek vitamínů, tím si zaděláváte na zdravotní problémy v budoucnu.
Sportujte
Lidé v 21. století mají málo pohybu. Kancelářská práce, dlouhodobé sezení v autě, je třeba kompenzovat pohybem. Dělejte nějaký sport. A pokud nechcete aktivně sportovat, alespoň choďte. Říká se, že ke zdraví stačí každý den chodit 40 minut.
Nekuřte, nepijte alkohol
O negativním vlivu kouření a pití alkoholu bylo napsáno hodně. Nemá smysl opakovat tisíckrát vyřčené. Prostě nekuřte, nepijte alkohol, nebo alespoň omezte jeho konzumaci.
Meditujte
Zdraví není jen o fyzickém zdraví, ale také o duševním zdraví. U povolání, kde člověk pracuje hlavou, myšlenky nepřestávají proudit. Meditace vám pomůže zklidnit mysl a naučíte se lépe a funkčně dýchat.
Naslouchejte svému vnitřnímu hlasu
Váš vnitřní hlas vám říká, kdy máte dost. Problém je, že lidé svému vnitřnímu hlasu často vůbec nenaslouchají a tím si způsobují problémy.
Pěstujte v sobě pozitivní myšlení
Na události kolem vás se můžete dívat, jako na problémy, nebo jako příležitosti. Hledejte v problémech příležitosti a životní lekce. Ani vyhoření nevnímejte jako problém, ale jako cennou životní lekci, která vám umožní se zastavit, hledat rovnováhu a stát se lepším člověkem.
Nemůžete ovlivňovat události kolem sebe, ale můžete ovlivňovat to, jak na ně budete reagovat. Netrapte se událostmi samotnými, svoji energii věnujte jen na hledání nejlepších řešení životních situacích.
Když nemáte zdraví, nemáte vůbec nic. Proto je péče o zdraví na prvním místě a je důležitým předpokladem, aby úspěšně fungoval i váš soukromý a pracovní život.
Respektujte cirkadiální rytmus
Cirkadiální rytmus je biologický proces, který řídí cyklus spánku a bdění a opakuje se přibližně každých 24 hodin. Nepracujte opakovaně po nocích, vaše tělo se pak dostatečně nezregeneruje, což se dlouhodobě negativně projeví na vašem zdraví a pracovní efektivitě. Tohle píšu s vědomím, že s tím sám mám problém, občas totiž pracuju po nocích. Když občas chodím spát pozdě v noci, třeba kolem druhé hodiny, mé chytré hodinky mě upozorní na nekvalitní spánek, ačkoli si to sám mnohdy vůbec neuvědomuju. Výsledkem je pak horší produktivita práce, chyby nebo třeba horší sportovní výkony.
Soukromý život
Spokojenost v soukromém životě je nezbytná, aby i celý váš život byl spokojený. Jste-li zdraví a svobodní, tak máte vše, co ke spokojenému životu potřebujete. Jen je důležité si to uvědomit. Spokojenost nemusíte ničím podmiňovat. Spokojenost v sobě můžete jen probudit, zpřítomnit, i když i to je pro někoho fuška. Kultivujte svou spokojenost.
Pracovní život
Dělejte práci, která vás baví. Jste-li podnikatelem a některá část vaší práce vás nebaví, tak ji delegujte. Naučte se říkat ne projektům, které vám nedávají smysl a klientům, kteří jsou už na počátku obchodního vztahu problematičtí.
Nespokojenost v pracovním životě, nemožnost se seberealizovat, špatné vztahy v práci, nedostatečná odměna. Je-li negativních věcí moc, může to přispět k vašemu vyhoření.
Pracujte s lidmi, se kterými je radost pracovat, a které vaši práci ocení
Ocení, jak pocitově, tak i finančně.
Vím, že se to snadno říká a hůř provádí. První 3 roky jsem jako makléř pracoval se všemi klienty, kteří mi přišli do cesty. Na začátku jsem neměl peníze, a tak jsem si nemohl vybírat, s kým pracovat a s kým ne. Pracoval jsem i s problematickými lidmi, někteří byli doslova vysavači energie, nespolehliví lidé, prudiči. Na začátku je to ok, sbíráte zkušenosti, učíte se zvládat problematické situace a může vás to zocelit. Já jsem po třech letech, jako makléř velmi dobře vydělával a uvědomil jsem si, že mě práce s některými klienty opravdu vyčerpává a nebaví mě. Došlo to tak daleko, že jsem měl i špatný spánek. Řekl jsem si, že takhle to dál nejde, že tohle nemám zapotřebí. Dokonce jsem zvažoval, jestli s prací makléře neseknu. Jenže práce makléře mě jinak moc bavila a do toho jsem velmi slušně vydělával. Udělal jsem zásadní rozhodnutí. Rozhodl jsem se, že už nebudu pracovat s problematickými klienty a klienty, se kterými mě to netěší. Tyto lidi jsem občas přehodil na nováčky v kanceláři a začal jsem se koncentrovat jen na práci s klienty, se kterými mě bavilo pracovat. A bylo to tehdy to nejlepší rozhodnutí, které jsem jako makléř udělal.
Mějte často dovolené
Realitní makléři, kteří hodně pracují, by měli mít dovolenou alespoň 8 týdnů ročně, tj. každé čtvrtletí volno na 14 dní. Makléři si sice vydělají hodně peněz, ale jejich práce je organizačně a mentálně náročná, a právě proto by to měli kompenzovat více dny volna.
Vyhoření je cesta, jak být lepším člověkem
Jsem přesvědčen, že mi zkušenost vyhoření pomohla, abych se stal lepším člověkem. Nechci totiž, aby lidé v mém týmu prošli podobnou zkušeností. Proto makléře upozorňuji na nebezpečí vyhoření, když vidím, že mu jdou naproti, aniž by si to sami uvědomovali, jako jsem si to kdysi neuvědomoval já. V některých firmách manažeři chtějí z lidí vymáčknout maximum za každou cenu. Myslím si, že to není dlouhodobě dobrá strategie. Říkám makléřům, kteří pracují příliš, aby si dali volno, odjeli na dovolenou, trávili více času s rodinou, přáteli, měli koníčky a delegovali některé aktivity. Realitní makléři jsou podnikatelé, a proto si mohou dovolit pracovní úkoly delegovat. To zaměstnanci, pokud nejsou na řídících pozicích, nemohou.
Žijte spokojenější život, seberealizujte se.
Chcete se stát realitním makléřem v Alfě nebo se dozvědět o práci makléře více?
Kontaktujte nás
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237