Jak začít podnikat. Co si nejdříve vyjasnit

Jak začít podnikat. Co si nejdříve vyjasnit
Doba čtení: 7 minut

Když přemýšlíte, že začnete podnikat, odpovězte si nejdříve na následující otázky.

1. Jaký máte kapitál do startu?

Velikost kapitálu určuje vaše možnosti. Proto tím musíte začít. Je hezké snít o vybudování vesmírné agentury, když na ni nemáte peníze a nikdo vám na ni nepůjčí. Musíte reálně stanovit své možnosti, jinak můžete zkrachovat.

Startovací kapitál v mnoha oborech není tolik potřebný a dá se dohnat vaší pílí, nápady a iniciativou. Já jsem tak v devadesátých letech také začal podnikat z nuly už na škole. Jde to.

2. Kolik času chcete podnikání věnovat?

Chcete podnikat naplno nebo při zaměstnání? Podnikat se dá i při zaměstnání. Ale většinou je to jen přivýdělek k platu. Někdy má smysl chodit do zaměstnání, než se vám podaří postavit podnikání na nohy, na druhou stranu i to má svá rizika. Ztrácíte totiž cenné momentum, tzn., že takový rozjezd podnikání je pak často mnohem delší, krkolomnější, méně efektivní a energeticky náročnější. Pokud chcete být skutečně úspěšným podnikatelem, dřív nebo později budete muset v zaměstnání skončit.

3. Baví vás komunikace s lidmi nebo vás otravuje?

Zásadní vliv na úspěch v podnikání je vaše schopnost získat zákazníka a později možná třeba i zaměstnance. A k tomu budete muset komunikovat s lidmi. Umět komunikovat s lidmi je velmi důležitá dovednost podnikatele. Neznamená to, že se slabými komunikačními dovednostmi nemůžete v podnikání uspět, jen to limituje vaše možnosti a má dopad na výdělek. Ale i tak můžete uspět, pokud máte další dovednosti, které to vynahradí. Má to však hranice. Nikdy nebuďte arogantní, neupřímný ke svým zákazníkům, pracovníkům či dodavatelům. To je pro váš byznys smrtelné.

4. V jakém oboru podnikat?

Tomuto tématu jsem věnoval samostatný článek. Pokud ještě nevíte, přečtete si článek V čem podnikat. Nápady na podnikání. Třeba vás to bude inspirovat. Žijeme ve fantastické době plné příležitostí pro schopné lidi.

Nejdříve přemýšlejte o oboru, který jste vystudovali nebo se v něm vyučili, anebo v něm máte pracovní praxi. Pokud vás škola a práce v daném oboru bavila, pak je to prvotní předpoklad úspěchu, proto zaměřte své úvahy právě sem. Jiná věc je, když zjistíte, že vás vystudovaný obor neuspokojuje a chcete změnu.

Zajímají-li vás řemesla, podívejte se na seznam řemeslných živností.

Pokud raději pracujete hlavou, je seznam ještě pestřejší. Navíc stále vznikají nové a nové příležitosti, příležitosti, které tu ještě před desítkami let nebyly. Neustále vznikají nové podnikatelské příležitosti a staré zanikají. To je normální život.

Jedním z perspektivních oborů je podnikání v oblasti nemovitostí. Můžete začít jako realitní makléř nebo správce nemovitostí. Úspěšní makléři, když vydělají peníze, začnou sami investovat do nemovitostí a stávají se realitními investory, někdy i developery.

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Chci se stát realitním makléřem

5. Pracujete raději hlavou nebo manuálně?

Jste řemeslně zruční, kutilové nebo raději sedíte u počítače a pracujete na projektech, u kterých je nejdůležitější přemýšlet hlavou? Anebo jste rádi mezi lidmi, baví vás obchodní jednání, navazování nových kontaktů? To je důležité si uvědomit hned na začátku.

6. Lákají vás etablované obory nebo chcete prorazit v něčem novém?

I v etablovaných oborech, které fungují desítky let, jsou stále nové příležitosti. Začínající podnikatelé se mylně domnívají, že v etablovaných oborech už jsou karty rozdané a noví podnikatelé v nich nemají šanci. Pokud je ve vaší ulici několik podniků připravujících pizzu, máte možnost prorazit, i když je konkurence obrovská. Důležitá je inovace a nadšení. Podnikatelé, kteří jsou v oborech dlouho, mají větší tendenci ke stagnaci, rutinně a zpohodlnění. Nabídnete-li nejchutnější pizzu nebo rychlejší doručení, tak můžete ukousnout tržní podíl i zajetým firmám.

Nebo jste snílek, který chce podnikat v něčem novém, co ještě nikdo nedělal? Vrhněte se do toho. Sice vás ostatní budou odrazovat, ale věříte-li svému snu, nenechte se odradit. Svět potřebuje snílky, vizionáře. Bez nich bychom stále žili v jeskyních. Oslovte pro váš startup investory. Riziko krachu neotřelých podnikatelských nápadů je sice extrémně vysoké, ale pokud se vám podaří prorazit, můžete na tom zbohatnout a můžete být další Steve Jobs, Jeff Bezos, Elon Musk nebo Bill Gates.

7. Dejte na svoji intuici

Když přemýšlíte o jednotlivých oborech, sledujte vaše vnitřní reakce.

Přečtěte si článek V čem podnikat. Nápady na podnikání a sledujte, jaké pocity z jednotlivých nápadů máte. Jsou vám příjemné nebo z nich máte hrůzu? Podnikejte jen v oborech, které vás přitahují i srdcem. Nikdy si nevybírejte obor jen podle toho, kolik se v něm dá vydělat peněz.

Když budete podnikat v nějakém oboru jen kvůli penězům, dříve nebo později v něm skončíte. Časem vám bude chybět energie, nebudete schopni překonávat problémy, až to zabalíte. Jedině pokud budete podnikat v oboru, který vás skutečně naplňuje, budou k vám plynout nové nápady a budete v něm úspěšní.

Najděte si místo v klidu a přemýšlejte, který obor podnikání je vám nejsympatičtější.

8. Mějte pod kontrolou strach

Strach je v pořádku. Učí vás opatrnosti, ostražitosti a pomáhá vám mít respekt. A ten vás nutí se dobře připravit.

Nicméně, pokud je strach až příliš silný, dokáže vás paralyzovat a zabít i ten nejlepší podnikatelský nápad. Vaše vnitřní já říká: “otevřu si stánek s občerstvením, to je super nápad”. Strach vám říká “A budou mi tam chodit lidi? Vydělám si na živobytí?” Naučte se mít strach pod kontrolou. Je to disciplína.

Někteří začínající podnikatelé se bojí, jsou odrazováni svou rodinou nebo přáteli, kteří nikdy nepodnikali. Nenechte se odradit svými přáteli. To, že neuspěli v podnikání oni, není důkazem, že vy neuspějete.

9. Sebekázeň, disciplína

V podnikání je sebekázeň absolutně zásadní. Pracovní i finanční. Nemáte za sebou šéfa, který vám říká, co a jak máte dělat. Vašim šéfem jste vy.

Musíte být schopni ráno vstát a pilně pracovat na věcech, které vaše podnikání posunou dopředu. Musíte vědět, za co si můžete dovolit utratit peníze a za co nikoli. Bez disciplíny jste odsouzeni k nezdaru.

10. Musíte vědět, co dělat

Sebekázeň je vám k ničemu, pokud tvrdě pracujete na nesprávných aktivitách. Proto je důležité vědět, co dělat. Vybírejte aktivity, které mají největší pozitivní dopad na vaše podnikání. Nemůžete dělat všechno. Jsou činnosti, které budete muset nechat vyhnít. Den má 24 hodin. Proto je důležitý byznys plán, plánování aktivit a finanční plánování, aby vám jednoho krásného dne nedošly peníze na účtu.

11. Získejte živnostenský list

Když už víte, že chcete začít podnikat, požádejte o živnostenský list. Musíte si předem zjistit, jaký typ živnosti pro vaše podnikání potřebujete. Existují 3 typy živností.

Volná živnost

Musíte splnit jen všeobecné podmínky. Stačí vám, pokud chcete zprostředkovávat obchod a služby, dělat poradenskou činnost atd.

Vázaná živnost

Musíte prokázat odbornou způsobilost k dané činnosti. Např. práce realitního makléře je vázaná živnost. Podrobnosti, co musíte splnit, se dočtete v článku Jak se stát realitním makléřem.

Řemeslná živnost

Musíte prokázat, že splňujete podmínky. Např. doložit výuční list, maturitu v oboru, diplom nebo praxi v oboru.

Koncesovaná živnost

Podmínkou pro získání koncese je prokázání odborné způsobilosti a povolení příslušného orgánu státní správy.

Pokud nevíte, co je potřeba pro vámi zvolenou živnost, jděte se zeptat na živnostenský úřad. Poradí vám.

Pro získání živnosti vyplňte na živnostenském úřadu formulář a předložte občanský průkaz. Živnostenský list stojí 1.000 Kč. Základní podmínkou pro získání živnostenského oprávnění je mít čistý trestní rejstřík. Ten si úřad obstará sám.

12. Je podnikání skutečně pro vás?

Podnikání není pro každého. Pokud vás přečtení tohoto článku vyděsilo k smrti, možná podnikání není pro vás.

Na druhou stranu, spoustu lidí si myslí, že podnikání není pro ně, protože je to nikdo nenaučil. Učitelé ve škole jsou zaměstnanci. A zaměstnanci vás podnikání nenaučí. Pokud ani vaši rodiče nikdy nepodnikali, možná vám chybí podnikatelské vzory a vy nevíte, kde a jak začít.

Pokud se bojíte, zvažte podnikání tam, kde vám nabídnou podporu. Jsou to např. firmy, které nabízí zázemí, podporu i školení pro podnikatele. Mezi takové firmy patří i RE/MAX Alfa.

Tipy najdete v článku V čem podnikat. Nápady na podnikání.

Přemýšlíte o práci realitního makléře? Ukážeme vám, jak se stát úspěšným realitním makléřem a poskytneme vám podporu.

Chcete se stát realitním makléřem nebo se dozvědět o práci makléře více?

Kontaktujte nás

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek

Petr Podlešák

Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa
Tel. 603 426 237

Příspěvky v blogu